Author Topic: Документ от 1831г. за българите мохамедани (помаци)  (Read 37756 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Много добре казано но аз все си мисля,че все още не сме дорасли и достигнали етапа от развитието на отношенията между едните и другите т.е.помаци и бьлгари за да има някакво взаимно зачитане и уважение.Предстои доста дьлаги трьнлив пьт,който трябва да изварвят и едните и другите, докато достигнем някакво взаимоуважение.Много ясно предвид сегашната обстановка помаците ще бьдат втора рька за братята бьлгари.Чудеса обаче ставати дано да се проумее,колкото се може по рано,че помаците са спасението и решението за демографските проблеми в Бьлгария и да се направи поне малко за подобряване на тежкият и в много случаи непосилен начин за оцеляване на помашкият все още непризнат етнос.
Много е да се каже помашки етнос,поради това,че българите изповядващи православието,католицизма и исляма са различни страни на една и съща монета- българския етнос.Както съм писал и по рано няма достатъчно материал с който помаците да се отделят в самостоятелен етнос-дали една част го желаят или не родът си е род-"никой не избира родителите си,камо ли родът в който да бъде роден"т.е.-дали ви харесва или не помаците са колоритна част от българския етнос,но всеки има право да мисли и да изразява своето мислене,както си пожелае.

Това за втората ръка хора са  предразсъдъци наследени още от османската империя-тогава гяурите(каурите) са били втора ръка-сега тези предразсъдъци се забелязват само,че в обратен знак-"всички от съседите,които не са българи са цигани-гърци,румънци,турци и пр."Тези стереотипи са наследени и се използват от ниско интелигентни хора,без реална оценка и самооценка,ниско самочувствие и огромни психични комплекси.

В резултат на тези тъмни векове поради манията за величие и изтъкване на собствения род(вижте "антиквизацията" на македонците) от българското тяло се отделиха огромни парчета,една част се вляха в гръцката и турската нация,друга създаде политически етноси-румънския и в момента продължава създаването на македонски етнос-(инфо-съвремения румънски език е създаден в Париж по времето на Наполеон 3 и няма нищо общо с влашките говори.;п.с.-в румънската нация има участие и на албански компонент)

Всичко от казаното по горе се потвърждава от генетичните изследвания.

На запад като кажете балканизация разбирайте сепарация.

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
г-н Фотакиев, понеже темата е за документи или поне в началото бе така, и понеже вие боравите с документи, искам да ви попитам а и също всички съфорумци с документи или устни предания, защото явно има и документи които по един или друг начин умишленно или не са онищожени, както докараните през 1934г от Турциа 4 вагона и половина  архив и после 1936г изгорени на гара Побит камък, та да попитам коя година за първи път е произнесена думата помак? към кого сее отнасяла? и какъв човек я произнася? ще уважа и изчета всяко мнение

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
г-н Фотакиев, понеже темата е за документи или поне в началото бе така, и понеже вие боравите с документи, искам да ви попитам а и също всички съфорумци с документи или устни предания, защото явно има и документи които по един или друг начин умишленно или не са онищожени, както докараните през 1934г от Турциа 4 вагона и половина  архив и после 1936г изгорени на гара Побит камък, та да попитам коя година за първи път е произнесена думата помак? към кого сее отнасяла? и какъв човек я произнася? ще уважа и изчета всяко мнение
Прозвището помак е родено  Ловешко-за първи път името помаци е документирано в редица пътеписи от 17-18 в.

http://www.promacedonia.org/tb/tb_1_4.html

виж и друга тема http://www.pomak.eu/board/index.php?topic=94.0

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
Благодаряви г-н Rasate за препоръчаните материали, но в крайна сметка от тях не си направих никакви заключения,  от първиа в крайна сметка одобрих и аз заключението а именно -'''Така науката подпомогна езиковото объркване в пещерската градска езикова ситуация, в резултат на което българинът Осман Ефенди *Михалков се превърна в "чист турчин".'''А другиа объркана работа незнам един независим чужденец ако прочете всичко изписано докъде би стигнал а можеби истината сее криела в онези изгорените 4 вагона и половина архив те и затова сигорно са изгорени интересно мие и друго навсякаде по македонско са живели турски семейства цели градове те къде са изчезнали а сега как ги наричат

Offline Силвия

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 340
  • Gender: Female

Четири и половина вагона българска история съзнателно изгорени

http://www.monitor.bg/article?id=114283

Милко Кръстев
21.03.2007

В неочаквани моменти от историята ни, когато всеобщите социални и политически нагласи клонят в модерни посоки, изведнъж се повдигат въпроси, които в напрегнатото ежедневие са потънали в забвение. Най-неочаквано за всички ни, в лето 2005-то, 132 години след обесването на Апостола, Турция си поиска обратно архивите, свързани с делото на Васил Иванов Кунчев - Левски.

И точно сега му е времето да разкрием един срамен и тъжен факт от историята ни, която поради всякакви причини от столетия скъсяваме и унищожаваме.

През 1979 г. народният лечител Петър Димков разказа пред магнетофона ми как са били докарани в България ценните турски архиви, сред които са и документите за следственото дело на апостола Левски. И… как след това по-голямата част от тези архиви са били унищожени. Ето и неговия разказМоят сродник е инж. Никола Димков , който пръв още в 1916 година пише книжка и развива идеята за Световен съвет на нациите. По това време живее в Истанбул и помага на българите с каквото може. И ето че получава молба от българското правителство и от БАН дали е възможно да се докарат в България някои ценни документи от турския архив. Никола Димков им казва да не вдигат никакъв шум по тоя въпрос и да оставят на него да издебне момента.

И през 1934 г. не знам защо, но в Турция настанала голяма криза за хартия: халваджи-бозаджийте нямало с какво да си увиват стоката. По тая причина турците решават част от негодната според тях архива да разпродадат на халваджи-бозаджиите. Димков веднага използва случая, идва при проф. Владимир Хиндалов - най-известния тогава турколог. "Слушайте - казва - назначете една комисия така за прикритие, проформа и нека тя, начело с вас, г-н професоре, да дойде в Истанбул." Казал им още, че с него трябва да поддържа връзка само Хиндалов, другите от комисията да разглеждали музеите през това време.

Идва комисията, но само Димков и Хиндалов отиват в Тефтер-хането, дето предварително знаели, че се намира търсената архива. Димков казал на архиваря: "Слушай, бе чоджум, научихме, че разпродавате част от архива на халваджи-бозаджиите. "А, няма такава нещо, отвърнал турчинът, то е държавна работа, не може! "

" Хайде, бе чоджум - рекли нашите - недей така. Сега не сме ваши вече, не сме роби, равни сме и нека си бъдем приятели… Защо ви е нашата архива: е там какво станало по селата, вас какво ви интересува?" Архиварят пак им отказал, но ги завел в една голяма стая. На вратата пишело: "Булгар вилает". Не било стая, ами цяла зала, пълна с документи, по-голямата част били изпратени на Шуменския  вилает и както обяснил турчинът, сред архивата имало документи за движението на богомилите, от което се интересувал лично султан Баязид II. Това, казал е важно за вас, но е важно и за Европа.

Като виждат, че турският чиновник се дърпа, вуйчо ми Никола намига на Хиндалов да излезе. Останал с турчина, рекъл му: "Хайде бе, било каквото била, казвай колко за държавата и колко - за тебе." И се разбрали така: никой не трябвало да знае. И условието било само едно - до заранта архивата трябвало да се изнесе. "Стиска ли ти? - попитал турчинът - иначе на заранта идват други хора да питат."

Никола Димков отива веднага при работниците във фабриката си, вика баш хамалина и му поръчва да свърши работата до сутринта, обещал му не една, а  по пет надници на работник. Наредил им да откарат архивата направо на гарата. През това време той уговорил и началникът на гарата да му даде няколко товарни вагона за същата вечер. Добре, ама турчинът казва, че няма хамали. Димков му отвръща да бъде рахат, че и хамалите ще докара. Той само да се съгласи да пусне вагоните през границата. И му дал там, каквото трябва за да се уреди работата.

И хамалите се скъсали от работа, натоварили пет вагона, запечатват ги и цялата тази архива пристига в България.

Никола Димков написал писмо по проф. Хиндалов до БАН, в което съветвал никой да не знае за тази операция, да скрият добре архивата и да я пазят, да мълчат и да работят.

Пристигат тука, всички ги прегръщат, целуват ги, изкарват ги герои, сравняват ги с Паисий. В това време министър-председателят  Андрей Тошев вика Хиндалов, благодари му  и казва, че сега вече ще имаме по-пълна история, ще се прави не от отделни парчета, а с пет вагона документи.

По нареждане на премиера Тошев оставили вагоните в глуха линия на гара Побит камък. От тях вземат една малка част и започват да я обработват. Сред тази архива намират документите от следствието на Левски, на Велчовата завера и много други събития. Оказало се, че турците запазили документите на Велчовата завера по-добре, отколкото у нас съдиите запазват делата в свободна България. Към делото на Левски имало шест тетрадки - петте били по-същество за Левски и организацията му. Но  шестата тетрадка бил с имената на шпионите - българи и гръкомани, които съобщавали на турските власти. И при работата върху тази част от архивите, някой изследователите и сътрудниците намират имената на дядовци и на бащи сред тия шпиони. Видели се в чудо какво да правят. В това време турското правителство се усетило и праща нота: по погрешка била предадена архивата, молят да се върне обратно и сетне ще ви се даде възможност да я ползвате. Такава била нотата до външното ни министерство.

И тогава проф. Хиндалов идва при мене. "Лоша работа - казва - турците се сепнали, искат си архивата обратно!" Отвръщам му следното: "Ние казвам, сме я чакали тази архива стотици години е сега да я върнем - това ще бъде голямо престъпление. Вземете я, не я карайте в Княжево, ами я докарайте на съхранение в казармата, тука в погребите, при нас, да я пазят войниците и лично аз. Що ще я връщаме, нали сме платили, купили сме си я? Имам тука и пет-шест кучета и място не за пет, а за петдесет вагона, да разтоварите. Тука ще си работите по-спокойно.  Само че Хиндалов ме предупреди, че някои искали да я палят. Това е лудост, казвам, какво палене, по-добре я върнете там да се пази за някое време."

Но Хиндалов през това време заминал някъде, надделяло мнението да се изгори другата част от архивата, за да не се върне на турците и да заличат следите.

И един ден идва професорът, ама залита като пиян. "Чакай бе - питам - какво става с тебе, инфаркт ли имаш пиян ли си?" "Не - вика - къде да беше инфаркт, да не съм жив да чуя видя какво са направили? Изгорили я, изгорили архивата на гарата, четири вагона и половина българска история изгорили, запалили са я…" И тогава още ми казваше, че не можел да се начуди откъде са подушили сърбите, гърците, турците? Защо нашите са решили, че е по-добре да я изгорят архивата, а не да я върнат? И от тази среща с Хиндалов, след онези няколко минути, той вече не се оправи. Ходеше като луд.

И моят вуйчо инж. Никола Димков едва понесъл новината. Каза че това е позор, да сме имали историята в ръцете си и да я изгорим. Само един мерзавец Херострат си е позволил да гори такива чудеса, но след това си посипал главата с пепел и го запалили да изгори сред опожарения Ефески храм.

Моят шурей Харалампи поп Анастасов казва на Никола Димков, че ще открие престъпниците. Отива при Хиндалов и му поръчва да си напише мемоарите. Хиндалов ги пише и не след дълго умира. И когато дошъл моментът да се търсят тези мемоари, Харалампи поп Анастасов отива в дома на Хиндалови. Там го изслушват и му казват, че мемоарите са откраднати. Дошли трима души, направили обиск, взели му писанията и изчезнали. Това става през 1936 г. Архивите са докарани в България през 1934 г. и следващата година са работили върху тях. И вече през 1936 година изгарят 4-те вагона и половина на гара Побит камък в не знам коя си глуха линия.

Знам тази история отчасти като очевидец и от това, което двама други очевидци и действуващи лица ми разказаха. Но какви са били заговорите и предателствата, може би други са разказали и трябва да се потърсят.

Offline Силвия

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 340
  • Gender: Female

интересно ми е и друго навсякаде по македонско са живели турски семейства цели градове те къде са изчезнали а сега как ги наричат


Не само по македонско, не само по българско, не само по сръбско примерно и т.н., в много села и градове на Балканите са живели турски семейства, което е съвсем обяснимо, защото това са няколко века османски период. И днес живят разбира се, вероятно по-малко, защото след разпадането на Османската империя, войните покрай това, след Балканските войни особено и след Първата световна война, потоци от бежанци от една или друга страна, с един или друг етнос, потеглят в различни посоки. Едни към Турция, други към България, трети примерно от Турция към Гърция, четвърти от Румъния към България и т.н. Както и разбира се от Македония към България.

Македония остава в рамките на империята, както е известно, най-дълго, чак до Балканските войни. След Първата световна война част от нея, а именно Вардарска Македония, става сръбска област или бановина, а Егейска Македония става гръцка. Потоци от бежанци тръгват, от една страна, от Вардарка и Егейска Македония към България и това са българи разбира се; други - от Македония към Турция - те още по време на Балканските войни най-вероятно са тръгнали, това са турци и може би други, представители на по-малки етнически групи; трети - гърци от Малоазийското крайбрежие например бягат в един момент от Турция към Гърция. Както и етнически турци, които са живели в Гърция, тръгват към Турция. Българи от Северна Добружда, също така, която е придададена в румънска територия след Първата световна война, тръгват към Южна Добруджа, останала в български предели. Българи от Одринска Тракия също има много, потоци от бежанци в онези години.

Други пък, хора от един или друг етнос, граждани (поданици се е казвано по-точно тогава) на една или друга страна, поемат по-далечни пътища - емигрират в САЩ или в Южна Америка или пък в някои европески страни и т.н.

Подобни процеси се случват и по време на и след Втората светойвна война.



Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201

Не само по македонско, не само по българско, не само по сръбско примерно и т.н., в много села и градове на Балканите са живели турски семейства, което е съвсем обяснимо, защото това са няколко века османски период. И днес живят разбира се, вероятно по-малко, защото след разпадането на Османската империя, войните покрай това, след Балканските войни особено и след Първата световна война, потоци от бежанци от една или друга страна, с един или друг етнос, потеглят в различни посоки. Едни към Турция, други към България, трети примерно от Турция към Гърция, четвърти от Румъния към България и т.н. Както и разбира се от Македония към България.

Македония остава в рамките на империята, както е известно, най-дълго, чак до Балканските войни. След Първата световна война част от нея, а именно Вардарска Македония, става сръбска област или бановина, а Егейска Македония става гръцка. Потоци от бежанци тръгват, от една страна, от Вардарка и Егейска Македония към България и това са българи разбира се; други - от Македония към Турция - те още по време на Балканските войни най-вероятно са тръгнали, това са турци и може би други, представители на по-малки етнически групи; трети - гърци от Малоазийското крайбрежие например бягат в един момент от Турция към Гърция. Както и етнически турци, които са живели в Гърция, тръгват към Турция. Българи от Северна Добружда, също така, която е придададена в румънска територия след Първата световна война, тръгват към Южна Добруджа, останала в български предели. Българи от Одринска Тракия също има много, потоци от бежанци в онези години.

Други пък, хора от един или друг етнос, граждани (поданици се е казвано по-точно тогава) на една или друга страна, поемат по-далечни пътища - емигрират в САЩ или в Южна Америка или пък в някои европески страни и т.н.

Подобни процеси се случват и по време на и след Втората светойвна война.



Извиниме Силве, грешката е моя имах впредвид по конкретно градове като Банско, Разлог тоя край защото сега според последното преброяване там няма турци, има само в околните села явно там са се заселили. Съгласен съм с теб че някои от тях са емигрирали в САЩ Южна Америка но това са отделни единици

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Какво толкова лошо е имало в тези четири вагона че са ги изгорили?
На дали е само за предателите на Левски,сигорно е имало много неудобни истини.
За жалост всичко е отишло.

Offline Силвия

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 340
  • Gender: Female
Какво толкова лошо е имало в тези четири вагона че са ги изгорили?
На дали е само за предателите на Левски,сигорно е имало много неудобни истини.
За жалост всичко е отишло.


Вероятно не само заради предателите на Левски.
Имало е вероятно достатъчно неудобни за някои хора истини, които може би са имали някаква власт, заемали са някакви постове или са имали поне достатъчно връзки, достатъчно влияние, за да се стигне до това престъпление.


“Сред тази архива намират документите от следствието на Левски, на Велчовата завера и много други събития. Оказало се, че турците запазили документите на Велчовата завера по-добре, отколкото у нас съдиите запазват делата в свободна България. Към делото на Левски имало шест тетрадки - петте били по-същество за Левски и организацията му. Но  шестата тетрадка бил с имената на шпионите - българи и гръкомани, които съобщавали на турските власти. И при работата върху тази част от архивите, някой изследователите и сътрудниците намират имената на дядовци и на бащи сред тия шпиони. Видели се в чудо какво да правят. В това време турското правителство се усетило и праща нота: по погрешка била предадена архивата, молят да се върне обратно и сетне ще ви се даде възможност да я ползвате. Такава била нотата до външното ни министерство.

И тогава проф. Хиндалов идва при мене. "Лоша работа - казва - турците се сепнали, искат си архивата обратно!" Отвръщам му следното: "Ние казвам, сме я чакали тази архива стотици години е сега да я върнем - това ще бъде голямо престъпление.
[…] 
Само че Хиндалов ме предупреди, че някои искали да я палят…

[…]
Моят шурей Харалампи поп Анастасов казва на Никола Димков, че ще открие престъпниците. Отива при Хиндалов и му поръчва да си напише мемоарите. Хиндалов ги пише и не след дълго умира. И когато дошъл моментът да се търсят тези мемоари, Харалампи поп Анастасов отива в дома на Хиндалови. Там го изслушват и му казват, че мемоарите са откраднати. Дошли трима души, направили обиск, взели му писанията и изчезнали. Това става през 1936 г."




Offline Силвия

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 340
  • Gender: Female
Извиниме Силве, грешката е моя имах впредвид по конкретно градове като Банско, Разлог тоя край защото сега според последното преброяване там няма турци, има само в околните села явно там са се заселили. Съгласен съм с теб че някои от тях са емигрирали в САЩ Южна Америка но това са отделни единици


Какво да ти кажа за Банско и Разлог, тези градове, тези краища имат във всеки случай достатъчно бурна история. Те стават част от българската държава по време на Балканската война, дотогава са оставали в границите на Османската империя. Преди да се случи въобще първата Балканска война (и един Родопски отряд, командван от генерал Стилиян Ковачев, заедно с четата на поета Пею Яворов да да влязат в Якоруда, Банско и Разлог), тези краища преживят разбира се и разгрома на Илинденско-Преображенското възстание от 1903 г.

А и не само по времето на възстания и войни битката в тях за присъединяване към въстановената през 1878 г. българска държава по един или друг начин не е спирала, предполагам. Не са били във всеки случай мирно, спокойно място за живеене, не само примерно между 1878 и 1912 г., а може би и в първите години след това. При тях някои конфликти и протипопоставяния поради исторически и политически обстоятелства, поради тези междинни така да се каже, допълнителни 34 години, са имали много причини да ескалират.




Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Благодаряви г-н Rasate за препоръчаните материали, но в крайна сметка от тях не си направих никакви заключения,  от първиа в крайна сметка одобрих и аз заключението а именно -'''Така науката подпомогна езиковото объркване в пещерската градска езикова ситуация, в резултат на което българинът Осман Ефенди *Михалков се превърна в "чист турчин".'''А другиа объркана работа незнам един независим чужденец ако прочете всичко изписано докъде би стигнал а можеби истината сее криела в онези изгорените 4 вагона и половина архив те и затова сигорно са изгорени интересно мие и друго навсякаде по македонско са живели турски семейства цели градове те къде са изчезнали а сега как ги наричат
По принцип в България е имало турски селища,но дефакто не са били турски,а по турчени-т.е. българи приели исляма в по ранен етап и от по заможните семейства по икономически причини.

В България всички които са приели исляма са се НАРИЧАЛИ ТУРЦИ,т.е. щом изповядваш ислям в България значи и турчин-само в някой региони съседното християнско население ги е различавало като различни от турците и по този начин са се запазили имената,като торбеши,помаци,ахряни и пр.

След премахването на охридската патриаршия като защитник на българщината населението с българско самосъзнание намалява значително за период от 100 години основно остават католиците и много малко от православните и то предимно около католически анклави или в отдалечени и планински местности.(Тук е важно да спомена и каракачаните,които до средата на миналия век са били с българско самосъзнание,независимо,че не са говорили български език подобно на гагаузите-в която и държава да са се намирали).
И така за период от 100 години след премахването на Охридската патриаршия почти цялото православно население на юг от стара планина и огромна част от това на север са се самоопределяли като гърци,а мюсюлманското като турци.
Съгласно манастирските хроники само в региона на последния автономен български град-Ловеч сред мюсюлманите е имало малко по различно самосъзнание от турското.

В България са заселвани различни общности от тюркски произход-черкези,балкарци,кримски татари,юруци и пр.,но то е след експанзия на руската империя в редица краища на османската империя.

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
По принцип в България е имало турски селища,но дефакто не са били турски,а по турчени-т.е. българи приели исляма в по ранен етап и от по заможните семейства по икономически причини.

В България всички които са приели исляма са се НАРИЧАЛИ ТУРЦИ,т.е. щом изповядваш ислям в България значи и турчин-само в някой региони съседното християнско население ги е различавало като различни от турците и по този начин са се запазили имената,като торбеши,помаци,ахряни и пр.

След премахването на охридската патриаршия като защитник на българщината населението с българско самосъзнание намалява значително за период от 100 години основно остават католиците и много малко от православните и то предимно около католически анклави или в отдалечени и планински местности.(Тук е важно да спомена и каракачаните,които до средата на миналия век са били с българско самосъзнание,независимо,че не са говорили български език подобно на гагаузите-в която и държава да са се намирали).
И така за период от 100 години след премахването на Охридската патриаршия почти цялото православно население на юг от стара планина и огромна част от това на север са се самоопределяли като гърци,а мюсюлманското като турци.
Съгласно манастирските хроники само в региона на последния автономен български град-Ловеч сред мюсюлманите е имало малко по различно самосъзнание от турското.

В България са заселвани различни общности от тюркски произход-черкези,балкарци,кримски татари,юруци и пр.,но то е след експанзия на руската империя в редица краища на османската империя.
Rasate,извинявай но приели по икономически причини това са много малка част, може би равна на часта българи приели исляма след 89г, и интересното е след като масово са заселвани турски семейства след освобождението тези семейства къде са се отдрапнали? можеби високите планински местности? сигорно и в тези години за пръв път е произнесена и думата помак? теории а може би вие сте прав преди тях са се били заселили черкези, татари, юруци нека уважим всички теории но най важното е човек какъв се чувства



Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=22562
http://books.balkanatolia.com/c/sl-b/mid-789/p-p/id-37221/smyrt-i-izgnanie-br-etnichesko-prochistvane-na-osmanskite-miusiulmani-1821-1922-dzhystin-makkarti.html
http://bgbook.dir.bg/book.php?ID=32322
Обобщение на книгата ' Смърт и изгнание' от Джъстин Маккарти излязла на Български тази година (2010).
Събитията са предадени през погледа на един американски историк..
Автор: Джъстин Маккарти
Издател: УИ "Св. Климент Охридски"

http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=12735

Тази студия за мюсюлманската смъртност и миграция е резултат от проучването ми върху населението на Османската империя през Първата световна война. Интересът ми по онова време беше насочен към просто установяване на това, колко мюсюлмани са живели в Анадол (Анатолия) и как се е променяла числеността им през XIX и XX век. Резултатите ме поразиха - всичко, което бях чел за Османската империя до този момент, не ме беше подготвило за мащабната смъртност от онзи период. Статистиката показва, че е изчезнала една четвърт от мюсюлманското население. Не можех да повярвам, че историята може да скрие толкова много жертви, но проверявайки отново и отново, данните водеха до едни и същи изводи. И то не само по времето на Първата световна война, а и през целия XIX век мюсюлманите, населявали Анадол, Крим, Балканите и Кавказ, са подложени на изтребление, което си заслужаваше и по-нататъшното задълбочено проучване.
Настоящата книга е резултат от това проучване - тя описва историята на изтреблението и принудителното разселване на мюсюлманските народи. Тя представя подробно жертвите, дадени от мюсюлманите, но би било погрешно тези жертви да се разглеждат, сякаш са дошли от нищото. Упоритото избягване в предишни исторически анализи да се споменават жертвите, дадени от мюсюлманското население, не може да бъде обяснявано с твърдението, че християните също са страдали. Голяма част от ужаса и мъките, документирани в тази книга, са преживени във войни, когато всички страни са били подложени на страдание. Жертвите от мюсюлманска страна винаги са съпътствани от жертви на християни. Затова и винаги, когато това е било възможно, съм споменавал злощастната съдба и на християните, които са били в конфликт с мюсюлманите.

Тази книга обаче не е история на османските народи, не е и хроника за жертвите на всички войни в един регион. Това е история на мюсюлманското страдание, но не защото само мюсюлманите са страдали, а защото е необходим коректив на традиционното, едностранчиво отразяване на историята на турското и мюсюлманското население в региона. Вярвам също така, че това е история, която има своята самостойна легитимност. Това е разказ за една мащабна смърт и за едно от най-големите човешки преселения в историята на човечеството.


Джъстин Маккарти

Джъстин Маккарти е американски демограф, професор по история в Университета в Луисвил, Кентъки. Неговата изследователска област е историята на Османската империя и най-вече последните й 100 години. Автор е на редица сериозни изследвания , но си е спечелил известност преди всичко с книгата "Смърт и изгнание". За цялостното си научно творчество е получил престижни награди и стипендии.