Author Topic: Re: 22 години след 10.11.1989г.  (Read 48371 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 22 години след 10.11.1989г.
« on: October 11, 2009, 23:31 »
ДВЕ БЪЛГАРИИ, ДВА ГРАДА


Крайно време е да признаем, че има две Българии.
Някои умни хора още преди 20 години прогнозираха, че след разпада на т.н.социалистическа система обществата в тези страни ще тръгнат по два противоположни пътя – по единия ще тръгнат тези, които искат да живеят свободно под знамето на общите европейски ценности, а по другия ще се насочат тези, които ще се заровят в корените на националната идентичност и ще издигат байряците на национализма.
Историята потвърди тази визия за бъдещето – макар в началото да не й обръщаше внимание никой.
Няма вече леви и десни, бедни и богати.
Всъщност корените на разделението са много по-стари от 20 години.
Твърденията, че ако не е била съветската система и нейното отроче БКП е нямало да има Народен съд, концлагери, цензура, социалистически реализъм, политически процеси, инвазия в Чехословакия, възродителен процес и въобще тоталитарна държава, са чиста илюзия.
Всички „мероприятия на народната властта” са продукт или поне бяха подкрепяни от една огромна част от българското общество. Наричаха ги „здравите сили”.
Срещал съм не един и двама представители на тогавашната система, които не криеха, че са готови да изправят до стената и да разстрелят всички „гнили интелектуалци”.
След известен флирт с европейските ценности, който изтърпяхме насила – само и само да ни включат в Европа, за да я окрадем, нещата започнаха да си идват на мястото.
Политиците започнаха да се съобразяват все повече с „другата България”.
След дълго търсене на печеливша роля в политиката Волен Сидеров заложи на национализма и спечели.
Всъщност българският национализъм се изгражда основно върху ценностната система на същите хора, които подкрепяха „мероприятията на народната власт”.
Някои смятат, че „Атака” обединявала хората „ощетени от Прехода”.
Глупости. Ако ще да бяхме преживели най-охолния преход, пак щеше да има хора, готови да излязат на улицата, за да викат „вън” и „долу”.
През последните години се разделихме с много от илюзиите, че скоро ще живеем в едно по-цивилизовано общество, но до скоро не можехме и да предположим, че и хората на науката и изкуството отново ще бъдат подложени на репресии.
Доживяхме.
И то в Пловдив. Градът на художниците. Наречен така, след дълги битки между тези пловдивски творци, които искаха да работят свободно, и градските комунистически гаулайтери. Последните все пак разбраха, че е по-добре да се флиртува с творците, отколкото да им се забраняват изложбите. По свой път стигнаха до прозрението на Оскар Уайлд, че изкуството е напълно безполезно.
Какво прекрасно време беше! Партийни секретари откриваха изложби с неразбираеми за тях картини, но в чест на кръгли исторически годишнини същите тези модернисти рисуваха реалистично и патриотично, а Партията за награда им откупуваше творбите.
Някои от станалите твърде приближени на властта стигнаха до там, че злепоставяха по-младите си колеги и репресивната машина отново заработваше.
Днес във вестник „24 часа” Анастас Константинов си спомня разгрома на една своя изложба в края на 80-те години. Доколкото си спомням, пред една от картините художникът беше сложил запалена свещ. Като в църква.
За онова време това кощунство бе от ранга на скандала с турската тоалетна.
Тогава работих в пловдивския Радио –телевизионния център – веднага получихме нареждане да се  разгроми художника.
Някои хора го направиха с удоволствие.
Та сега нещата се повтарят.
Не знам какво е положението в България, но градът ни очевидно е разделен в отношението си към действията на кмета.
За добро или за лошо в медиите в България все още работят хора, които усещат и с кожата си какво е свобода на словото. И знаят, че ако днес подкрепят една репресия срещу Черни, следващата ще е срещу тях. Някои започнаха да иронизират пловдивския кмет, други направо се погавриха с него.
Не знам какво спечели Славчо, на очевидно градът само загуби.
Но това не е толкова важно – в крайна сметка резултатът на следващите избори няма да зависи от гнилите интелектуалци, а от здравите сили.

P.S. Автора е един много уважаван от мен интелектуалец - затова си позволявам да публикувам тук негова статия.


http://evgenitodorov.blog.bg/politika/2009/10/10/dve-bylgarii-dva-grada.413475
 

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #1 on: October 12, 2009, 11:56 »
Peter, моля малко уважение към автора.
С едно възклицание вадиш нещата от контекста.

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #2 on: October 12, 2009, 12:11 »
Толкоз го плюха тоя чех, че си рекох да не сложат бойкот на чешката бира, книгите на Иречек и картините на Мърквичка в знак на протест.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #3 on: October 12, 2009, 12:27 »
Знае ли човек...
За простотията прегради няма!

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #4 on: October 12, 2009, 12:30 »
Peter, моля малко уважение към автора.
С едно възклицание вадиш нещата от контекста.

Що?

Тезата ми беше за мерака заради който се правят глупости.
За един конгрес в събота и мерака да се оглави една партия...
Щото аз знам какво спечели Славчо. ;)

Ти за какво си помисли?  ;D

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #5 on: October 12, 2009, 12:44 »
 :)

Offline clearly

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #6 on: October 13, 2009, 12:41 »
,,Великата свободия" е нагледен пример как комунистите правят "демокрация"вече 20 години.Никакъв комунизъм не е паднал, само му се смени името, само дето можеш да псуваш политиците без на другия ден да се озовеш в Белене. Иначе все същите червени боклуци, а сега вече и техните деца и внуци. Тъй като скоро ще се навършат 20 години от  падането на комунизма и реших да покажа накратко със снимки  какво е състоянието на страната ни към този момент.Малко сравнения.
Това е Япония в 1945 година



http://diegobarnes.files.wordpress.com/200..._tokio_1945.jpg

Пак Япония 20 години по-късно в 1965 година







Германия в 1945 година





Германия 20 години по-късно в 1965





България 20 години по-късно, в 2008 и 2009 година:










http://www.marica.bg/show.php?id=98
завод "Балканско ехо" (б.а.: това е добре познатият от миналото Завод за асинхронни електродвигатели





София

После нека някой ми каже, че добър Бг политик не е само умрелия!
Търпението май след някой друг месец ще ни се изчерпи .Ще трябва да предприемем нещо за да се отървем от  тези гадове до крак, с цялата им рода, домочадие и обкръжение, тъй като след още 20 години няма да има въобще България!
Ето ги някои хубавци!!! Само плюскат и пият !





Колко бързо минаха 20 години!!!Може би си спомнян някои  от тука пищещите за  едно време като разправяха, че ще се оправиме най-рано след 20-30 години и ми се струваше ужасно много време, аз вярвах, че ще стане доста по-бързо !Как мислите оправихме ли се вече, какви са чувствата ви ?


Offline osoitza

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 51
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #7 on: October 14, 2009, 23:06 »
Славчо Атанасов се стяга за вътрешно партийни избори... и понеже напипва какво се нрави на неговите съпартийци във ВМРО всички виждаме резултата....

Що се отнася до "оправянето" .Това оправяне първо трябва да стане в нашите глави. След това всичко останало. Аз съм на мнение  че докато не умре и последния роден в комунизъм(вкл и аз самия) тази държава няма да тръгне на горе.... така че поне още 50г ни чакат лашкане. Да, пътя е този накойто сме, но е много по дълаг от колкото ни се иска и това е път, а не стапало което  можем  да прекрачим.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #8 on: October 25, 2009, 12:56 »

Преди 20 години - падна Ерих Хонекер, след него и Стената

20 Октомври 2009

Преди двайсет години, през октомври 1989 г., Ерих Хонекер се оттегли от лидерския пост в Германската единна социалистическа партия (ГЕСП), а покрай това и от всички държавни постове в ГДР. Оставката на 77-годишния комунист впрочем не бе кой знае каква изненада. През последните месеци, преди да се оттегли, той явно бе започнал да губи обичайната си решимост и ловкост.

Десетки хиляди източногерманци избягаха през Унгария и Австрия във ФРГ. През септември в ГДР бе създадена опозиционната организация “Нов форум”, която бързо се разрасна до 10 хил. членове. Изглеждаше, че в страната започва перестройка по модел на тази в Съветския съюз - с “народни фронтове”, вдъхновяващи речи и бавен спад в икономиката. Съветската перестройка обаче се проточи почти седем години, а източногерманската не изтрая и седем седмици - “берлинската стена” рухна още на 9 ноември.

Падането на ГДР крие много исторически поуки, останали обаче и до днес неусвоени от някои лидери в Източна Европа. Ето една от най-важните: личното общуване със западни лидери и дори устните обещания, получени от тях, не дават гаранции за лична неприкосновеност в бъдеще. Не беше минало много време от посещението на Хонекер в Западна Германия през септември 1987 г. Федералният канцлер Хелмут Кол го бе посрещнал с цялото дължимо уважение, а жителите на родното му градче Нойнкирхен в западната провинция Саар бяха окачили в чест на госта плакат с думите “Добре дошъл, Ерих!”.

Само след няколко години обаче обединена Германия упорито настояваше Москва да екстрадира и да й предаде Хонекер, откаран в Русия през 1991 г. - в последния момент, за да бъде спасен от “съда на победителите”. Не му помогнаха нито напредналата възраст, нито медицинските удостоверения, че страда от неизлечима болест, нито поканите от роднини, живеещи в Чили. Това би трябвало да послужи за поука на Слободан Милошевич и на Радован Караджич, позовавали се по-късно на някакви “гаранции за сигурност”, получени от западни лидери през 1995 г.

“Горко на победените” - този древноримски принцип, както се оказа, е в сила и през 20-и, и през 21-и век. Ръководителите на ГДР и съветското Политбюро се показаха лоши марксисти - забравиха, че в днешния свят икономиката решава всичко. Осланяха се твърде много на дипломатически договори, приятелски уверения и друга “надстройка” от този род. През управлението на Хонекер, застанал на държавното кормило на Източна Германия през 1971 г. след сталиниста Валтер Улбрихт, ГДР постигна безспорни дипломатически успехи. Страната получи дипломатическо признание от почти всички свои приятели и врагове, включително от ФРГ, сдоби се с място в ООН, разполагаше с най-доброто от двата свята - суровини и горива от Съветския съюз и твърда валута от ФРГ.

В хода на процеса, започнал със свикването на Съвещанието за сигурност и сътрудничество в Европа в Хелзинки през 1975 г., в Европа бяха утвърдени и признати границите, формирани след края на войната през 1945 г., следователно и границите на следвоенните ГДР, Полша и Чехословакия. На пръв поглед, Брежнев и Хонекер можеха да тържествуват - следвоенният ред, който им даваше пълната власт на изток от Елба, бе затвърден за вечни времена. В света на пазарната икономика обаче (или, казано по марксистки, в света на безсърдечните пари в брой) договорите не струват и колкото хартията с подписите под тях, ако не са подкрепени с икономическа мощ и модерни оръжия.

ГДР не притежаваше нито едното, нито другото. Не можеше да разчита и на съветския военен мускул: още през 1985 г., на погребението на своя предшественик Черненко, Горбачов отправи към лидерите на “братските компартии” сигнал, че безплатни банички вече няма да има. Оставаха й наистина идеологията и тренираният апарат на тайните служби (Щази), далеч по-добър от този на западногерманския. Щази подслушваше разговорите на западногермански политици и вербуваше агенти сред най-близкото обкръжение на федералните канцлери, но и те не можеха да намалят външния дълг на ГДР, достигнал през 1989 г. 20 млрд. долара. Тъй че гробокопачът на ГДР не бе Горбачов, а прословутата командно-административна система, в която упорито се бе вкопчил Хонекер и която просто не бе в състояние да произвежда конкурентоспособни стоки.

Срещу стоките за широко потребление, изнасяни за Съветския съюз, ГДР получаваше т. нар. клирингови рубли, с които наистина можеше да купи още петрол от Русия или още някой чифт джапанки от Виетнам, но гражданите й копнееха за американски джинси, западногермански мотоциклети и други неща, които трябваше да бъдат плащани с долари и марки. В крайна сметка ГДР фалира икономически още преди своя политически банкрут. Историята наистина е поучителна: заради икономическата криза дори визитата на Горбачов седмици преди избухването й, замислена като “пиар” за Хонекер, всъщност стана за него “антипиар” - в Лайпциг бе организирана стохилядна демонстрация под лозунга “Ние сме един народ!”.

След няколко месеца граждани, недоволни от капиталистическата експлоатация, провеждаха пак там демонстрации под лозунга “Не сме никакъв народ!” (в немския език за тази промяна е достатъчно към неопределителния член ein да се добави само буквата k). Днес 15 на сто от населението на Германия отново искат разделение между Изтока и Запада. Но това е вече друга история - пък и кой ли сега би им дал тая стена? А колкото до онази история, тя завърши относително добре. Хонекер почина в Чили, при своите роднини, през 1994 г.

По БТА


Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #9 on: October 25, 2009, 14:01 »

Тук:

http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,4749507_type_video_struct_11824_contentId_4749599,00.html

не само по - младите има какво да видят и да знаят как са ни "пазили" от "лошите" капиталисти!!!

Offline osoitza

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 51
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #10 on: October 25, 2009, 20:18 »
благодаря ти, че го пусна , горещо го препоръчвам на всеки!
Тук:

http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,4749507_type_video_struct_11824_contentId_4749599,00.html

не само по - младите има какво да видят и да знаят как са ни "пазили" от "лошите" капиталисти!!!

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #11 on: October 27, 2009, 10:03 »
20 години по кьсно - 2009год. повече мизерия,повече глад,повече страдание всичко това в резултат на калпаво управление и липса на дьржавническо мислене и човешко самосьзнание.Запазихме обаче Свободата  на избора, на действието,на мисленето.Живи сме но сьществуваме крайно време еда започнем да живеем.

десс

  • Guest
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #12 on: October 27, 2009, 10:59 »
,,Великата свободия" е нагледен пример как комунистите правят "демокрация"вече 20 години.Никакъв комунизъм не е паднал, само му се смени името, само дето можеш да псуваш политиците без на другия ден да се озовеш в Белене. Иначе все същите червени боклуци, а сега вече и техните деца и внуци. Тъй като скоро ще се навършат 20 години от  падането на комунизма и реших да покажа накратко със снимки  какво е състоянието на страната ни към този момент.Малко сравнения.
Това е Япония в 1945 година



http://diegobarnes.files.wordpress.com/200..._tokio_1945.jpg

Пак Япония 20 години по-късно в 1965 година







Германия в 1945 година





Германия 20 години по-късно в 1965





България 20 години по-късно, в 2008 и 2009 година:










http://www.marica.bg/show.php?id=98
завод "Балканско ехо" (б.а.: това е добре познатият от миналото Завод за асинхронни електродвигатели





София

После нека някой ми каже, че добър Бг политик не е само умрелия!
Търпението май след някой друг месец ще ни се изчерпи .Ще трябва да предприемем нещо за да се отървем от  тези гадове до крак, с цялата им рода, домочадие и обкръжение, тъй като след още 20 години няма да има въобще България!
Ето ги някои хубавци!!! Само плюскат и пият !





Колко бързо минаха 20 години!!!Може би си спомнян някои  от тука пищещите за  едно време като разправяха, че ще се оправиме най-рано след 20-30 години и ми се струваше ужасно много време, аз вярвах, че ще стане доста по-бързо !Как мислите оправихме ли се вече, какви са чувствата ви ?



Не опетнявай думата свобода-"свободия"-в българския има една диалектна форма-слободия,която охарактеризира нашия преход по пълно-щот свобода и слобода са две различни неща-едното е с установен ред и правила,и със спазване на личностните права и прострнаство,а другото е чиста анархия,безотговорност и пълно незачитане на твоите лични  права както от държавата(власт имащите) така и от околните-България бе употребена в услуга на някой елементи нямащи никакви патриотични или някакви ценостни чувства,изнасилвана многократно от същите крадци и мошеници,които с безочливата си наглост от 1947 година викат дръжте крадеца.

И така великата слободия е вече двайсет години,защото по време на анархия мръсните неща остават незабелязани и хората без морал и ценностна система просперират.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #13 on: October 27, 2009, 11:03 »
десс, струва ми се, че всички сме в кюпа. А благодарение на държанието ни като наблюдаващи сме тук.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #14 on: October 27, 2009, 11:35 »
десс ни  най малко опетнявам думата Свобода дори не бих си позволил това самоволие, просто ти си по краен по отношение на това сьстояние в което сме всички ние.За сьжаление няма добри изгледи за излизане от него и смятам,че това е благодарение на дьржанието на народа,като стадо с висок праг на дразнене.И всички сме в кюпа както казва авс